7 головних екологічних проблем України

7 головних екологічних проблем України

21 квітня Україна відзначає День охорони навколишнього середовища. Спільно з директором Київського еколого-культурного центру та Заслуженим Природозахисними України Володимиром Борейко “Обозреватель” виділив 7 головних екологічних проблем України.

1. Проблема забруднення водних ресурсів. За словами Володимира Борейка, стандарти питної води, якими зараз користується Україна, були розроблені ще в 80-і роки. За більш ніж 30 років з’явилася массавеществ, що не контролюються державними стандартами. Вода, яка надходить до нас в крани, донині очищається за старими стандартами. Виходить, що чисту воду можна знайти тільки в сільських колодязях, та й то, не у всіх. Вода в крани мешканців столиці надходить з Дніпра і Десни, незважаючи на що вона і проходить необхідне етапи очищення, її якість Володимир Борейко оцінює як “помірно забруднена”. Еколог зазначає, що на сьогоднішній день Україна з 120 країн світу посідає 105-е місце по забрудненню води .

“Нижче України в рейтингу стоять такі країни, як Казахстан, Узбекистан, Пакистан, які взагалі не звертають увагу на екологічні проблеми”, – говорить Борейко.

2. Скорочення середньої тривалості життя жителів України. На думку експерта, цю проблему також сміливо можна назвати екологічної, бо українці живуть у забрудненій природному середовищу, п’ють погану воду, дихають брудним повітрям, а це скорочує тривалість життя. Для порівняння: в Україні середня тривалість життя людини становить приблизно 65 років, у Польщі – 75 років, у Швеції – 80 років, а в Японії – 85.

“Здавалося б – Польща не далеко від нас, а жителі – такі ж слов’яни, як і ми, але ми, через забрудненого середовища живемо на 10 років менше”, – з сумом зазначає еколог.

3. Забруднення повітря. Ще 15 років тому Київ вважався одним із самих чистих великих міст Європи. Зараз ситуація кардинально змінилася і столиця України сміливо може очолити рейтинги найзабрудненіших міст. За даними досліджень екологічного порталу “Eco-time”, найбільш високе забруднення повітря в Києві спостерігається в місцях, прилеглих до автомагістралей та їх перехресть – на Ленінградській, Бессарабській, Московської, Харківській площах, вулицях Теліги, Набережно-Хрещатицькій, проспекті Возз’єднання, на бульварі Дружби Народів та Лесі Українки.

Найчистіше повітря в столиці вважається в Гідропарку, на проспекті Науки і на території Національного експоцентру України. Все це завдяки гарному озеленення та віддаленості від жвавих магістралей.

4. Скорочення тваринного і рослинного світу. За словами еколога Володимира Борейка, в Україні спостерігається різке скорочення багатьох видів тварин і рослин, багато з них вже давно занесені до Червоної книги або зовсім зникли з території України. Конкретний приклад – зубри. До 1991 року їх налічувалося більше 720, а потім через знищення тварин у комерційних цілях під виглядом селекційного відстрілу і браконьєрства їх чисельність впала до 200-250 голів.

“Точний облік зубрів в Україні не ведеться, оскільки лісники постійно завищують кількість зубрів, а органи захисту природи цим питанням не цікавляться”, – зазначає Борейко.

5. Проблема сміття та побутових відходів. Кількість сміття в Україні зростає з року в рік. “Це пояснюється тим, що у нас сміття не переробляють, а просто складують або спалюють. Якщо в Європі переробляється 95% сміття, то у нас тільки близько 10%. Тому, природно, все інше викидається на муніципальні звалища – говорить Володимир Борейко.

6. Проблема незаконної забудови берегів річок, озер і морів.Переконається ветом може кожен. Досить просто проїхатися по території пляжів і побачити це на власні очі.

7. Наслідки Чорнобильської катастрофи. Станом на 2009 рік в Україні було зареєстровано 6049 випадків раку щитовидної залози у людей, які на момент аварії були дітьми і підлітками. Крім того, за час, що минув після катастрофи на ЧАЕС, зросла кількість психоневрологічних захворювань, патології серцево-судинної системи.

“Це проблема” на літа “, з цим уже нічого не поробиш. Територія буде забрудненої тисячоліттями: радіація випала і період розпаду багатьох частинок і елементів складає сотні тисяч років. Проблема Чорнобиля не вирішувана “, – підкреслив еколог.

До речі, дослідницьким агентством IRS Group у грудні 2010 року було проведено соціологічне опитування, в якому респондентам запропонували назвати найбільш і найменш чисті області України. І ось, що вийшло.

Найчистіші території країни (на думку респондентів)

Область

Кількість респондентів,%

Закарпатська область

32,6%

АР Крим

29,3%

Найбільш забруднені території країни (на думку респондентів)

Область

Кількість респондентів,%

Донецька область

37,5%

Дніпропетровська область

14,2%

Запорізька область

11,1%

Луганська область

10, 8%

Київська область

10,2%

У теж час простежуються різні демографічні особливості щодо сприйняття екологічної ситуації в Україні. Так, жителі східного (44,2%) і північного (30%) регіонів країни поставили на перше місце за чистотою АР Крим, а не Закарпатську область. Цікаво також, що чим молодші респонденти, тим меншою мірою вони вважають, що Закарпаття – найбільш екологічно чиста територія України, і частіше називають такий АР Крим.

Джерело: OBOZREVATEL.UA

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.